Premierul Ilie Bolojan a deblocat lucrările la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București, unul dintre cele mai importante proiecte medicale finanțate prin PNRR, care presupune construirea unui nou centru de diagnostic și tratament al tuberculozei, modernizarea infrastructurii medicale, dezvoltarea secțiilor ATI și creșterea capacității de diagnostic și tratament.
Proiectul include săli moderne de operație, facilități pentru intervenții multidisciplinare, o nouă secție ATI și investiții în laboratorul de bronhoscopie, toate menite să ofere condiții mai bune pentru pacienți și personalul medical.
Valoarea totală a investiției este de 640 de milioane de lei, finanțată prin PNRR și din bugetul de stat.